Enoturystyka

enoturystyka podkarpacie       W wielu krajach świata widać obecnie rosnące zainteresowanie winem jako napojem, który staje się elementem rozpoznawalnym i kojarzonym z daną atrakcją turystyczną, miastem czy regionem. Jednocześnie producenci win, z powodu rosnącej konkurencji w licznych zakątkach świata, zdecydowali się poszerzyć profil swojej działalności otwierając bramy swoich winnic dla gości. W ten sposób rodzi się turystyka winna/turystyka winiarska, czyli enoturystyka, będąca jedną z najszybciej rozwijających się dziś na świecie odmian turystyki (nazwa pochodzi od greckiego słowa oinos/onos = wino i ma także związek z „enologią” – tzn. działem nauki o winach).

Turystyka winna jest obecnie najbardziej rozwinięta we Francji, Włoszech, Niemczech, Austrii, Wielkiej Brytanii, Skandynawii, krajach Beneluxu, a także w USA, Nowej Zelandii oraz wielu innych krajach, w tym również w Polsce.

 

Nasza winnica usytuowana jest na Szlaku Podkarpackiego Jadła i Wina utworzonego przez Podkarpacką Regionalną Izbę Turystyczną.

Gospodarstwo enoturystyczne Winnica Spotkaniówka znajduje się na przepięknych terenach Pogórza Strzyżowsko-Dynowskiego w miejscowości Połomia położonej 25 km od Rzeszowa w kierunku Bieszczad. Winnica zlokalizowana jest na południowo- zachodnim stoku o nachyleniu 6% do 8% na wypłaszczeniu malowniczego wzgórza w 2/3 jego pełnej wysokości ok. 320 m n.p.m. i ok. 120 m ponad dnem doliny.

Do dyspozycji gości jest całoroczny wolnostojący domek z dwoma sypialniami, salonem z kominkiem oraz w pełni wyposażonym aneksem kuchennym i łazienką zapewniający 4 komfortowe miejsca noclegowe z ewentualną możliwością 2 dostawek. Duży zewnętrzny taras z kominkiem pozwala na pobyt na zewnątrz nawet w chłodniejsze dni. Ogrodzony i monitorowany teren gwarantują bezpieczeństwo i spokój wszystkim odwiedzającym. Dla gości zainteresowanych enoturystyką organizujemy dodatkowo zwiedzanie winnicy, zapoznanie się z uprawą winorośli i produkcją wina jak też jego degustacją. Możliwość zakupu win, które tworzymy. Oferta enoturystyczna skierowana jest zarówno dla gości indywidualnych, jak i zorganizowanych grup.