O Nas

winnica spotkaniówka połomiaWinnica Spotkaniówka o powierzchni 1,02 h położona jest na południowo-zachodnim stoku o nachyleniu 6% do 8% na wypłaszczeniu malowniczego wzgórza w 2/3 jego pełnej wysokości ok. 320 m n.p.m. i ok. 120 m ponad dnem doliny.

Jak wszyscy, którzy rozsmakowali się w winie, ulegliśmy jego czarowi, ale prawdziwa fascynacja pojawiła się później. W 2006 roku będąc typowymi mieszczuchami, przeprowadziliśmy się z ciasnego Rzeszowa na przepiękne tereny Pogórza Strzyżowsko-Dynowskiego do miejscowości Połomia, położonej 25 km od Rzeszowa w kierunku Bieszczad.

Osiedlając się na 6,5 ha gospodarstwie, położonym na pięknym wzgórzu z malowniczym widokiem na dolinę, nie przypuszczaliśmy jak bardzo odmienimy to miejsce. Stary żywopłot grabowy o długości ponad 400 m, stary sad, zdziczała uprawa malin oraz hektary traw zmusiły nas do zapoznania się z pracami ogrodniczymi. Nie interesowała nas uprawa roli jako takiej, natomiast dostępny areał był zbyt duży jak na przydomowy ogród.

Gdy przypadkiem przeczytaliśmy o programie „Podkarpackie winnice” i zapoznaliśmy się z nim, zapadła decyzja, że zakładamy winnicę. Uczestnictwo w programach enologicznych, kurs w Silberbergu, oraz odwiedzenie ok. 25 winnic, pozwoliło Nam na wypracowanie własnej wizji winnicy, którą staramy się skutecznie realizować. Już z góry założyliśmy, że należy postawić nie tylko na samo wino, ale stworzyć też miejsce o szczególnym klimacie, do którego chciałoby się powracać. Jedną z naszych pierwszych decyzji mających wpływ na charakter winnicy był wybór słupów akacjowych na jej rusztowanie oraz zaplanowanie pergoli pod winorośl pnącą. Beton i stal nie byłyby tak ciekawe, natomiast uzyskany efekt już wynagradza trud poniesiony na pozyskanie rusztowania z akacji.

Do dyspozycji jest wolnostojący domek z sześcioma miejscami noclegowymi oraz w pełni wyposażona kuchnia i łazienką. Ogrodzony i monitorowany teren gwarantują bezpieczeństwo i spokój. W ofercie jest także możliwość kilkugodzinnej degustacji win, sprzedaż naszych win oraz zwiedzanie winnicy i wytwórni (zarówno dla gości indywidualnych, jak i zorganizowanych grup).

W winnicy uprawia się 5 odmian winorośli. Są to Bianca, Seyval Blanc, Hibernal, Rondo i Regent. Ta ilość odmian pozwala na tworzenie różnych wariacji win: kupaże, wina musujące, wina likierowe, czy różowe. W dobrym roku wytwarzamy ponad 4 000 litrów wina, dzięki temu rozlewamy około 5 500 butelek. Wszystkie nasze wina są certyfikowane, co do odmiany i rocznika. Pozwala nam to na umieszczanie na etykiecie nazwy i rocznika wina, co nie jest bez znaczenia dla jego znawców.
Już pierwsze wina ze „Spotkaniówki” podbiły serca degustatorów. Największy sukces to „wielki złoty medal” (Double Gold Medal) na międzynarodowym konkursie „Muvina” w Preszowie na Słowacji dla likierowego wina Hibernal 2009. Oceniono je zgodnie z nową punktacją Międzynarodowego Biura Winorośli i Wina (OIV). W Polsce nagradzane były na konkursach ENO EXPO czy też GALICJA VITIS. Serdecznie polecamy nasze wina, które tworzone są z sercem i pasją właściwą winiarzom. Otrzymujecie Państwo od nas wino „które nie tylko się pija. Wino się wącha, obserwuje, podziwia, smakuje, sączy, delektuje i o winie się mówi” – jak mawiał król Edward VII.